Bahco ajalugu

Bahco on modernne kaubamärk, mille juured ulatuvad tagasi Rootsi tööstusrevolutsiooni 19. sajandi lõpul.
Meie hästi disainitud ja kõikjal maailmas saadaolevad tooted tuginevad teadmistele kohalikust turust ning nende põhiväärtuste alged peituvad visioonis, loovuses ja ettevõtte teerajajate ettevõtlikkuses.

1862. aastal asutas Göran Fredrik Göransson ettevõtte Högbo Stål & Jernwerks AB Rootsi, mis tootis kõrgkvaliteetset terast, kasutades selleks bessemerprotsessi. Seejärel, alates aastast 1886, arendas ta ettevõttes saelehtede tootmist. Saed olid sama kvaliteetsed kui toormaterjaliks olnud teras ja täitsid kasutajate kõik ootused. Nii nagu tänapäeval, nii kandsid ka toona saed ja kõik muud tööriistad kvaliteedi sümbolina kaubamärki „Fish & Hook“ (ingl “Kala ja konks”).

Samal, 1886. aastal asutas Johan Petter Johansson Rootsis Enköpingis ettevõtte Enköpings Mekaniska Verkstad. J. P. Johansson oli nii tark kui ka loominguline meister ning 1888. aastal sai ta oma esimese patendi „raudkäele“, mida tänapäeval tunneme kui torutange. J. P. Johanssoni eesmärk oli asendada fikseeritud mutrivõtmed üheainsa tööriistaga, millega saaks eri suurusega polte ja mutreid keerata sama mugavalt kui käega.

See oli ettevõttes tänase päevani au sees hoitavate tooteuuenduste ja disaini algus. Järgmisena patenteeris ta 1891. aastal esimese reguleeritava mutrivõtme. Sellest omakorda arenes välja meile nüüd tuntud tellitav võti – Rootsi leiutis, mis on kasutusel kogu maailmas ja mida oleme tootnud rohkem kui sada miljonit eksemplari – senini!
Enne oma surma 1943. aastal kuulus J. P. Johanssonile rohkem kui 118 uuendusliku toote patenti.

1890. aastal omandas Berndt August Hjorth ettevõtte Enköpings Mekaniska Verkstad toodete müügi ja turustamise õigused. Tema oskused ettevõtjana tegid firmast midagi enamat kui Rootsi kohaliku eduloo ja panid aluse rahvusvahelisele brändile, milleks Bahco on nüüdseks saanud. Ühendame üleilmsed tooted teadmistega kohalikust turust ja kutseoskustega, nii et kasutajad leiaksid valikust endale sobiva toote ja saaksid teha võimalikult head tööd.
Aastate jooksul on ettevõte arenenud ja laienenud, ning kujunenud selliseks nagu ta on – laia valiku saagide ja teiste tööriistade tootja professionaalidele ja teistele asjatundlikele kasutajatele.

Need on vaid mõned teetähised, täpsemalt vt: Bahco Milestones
Bahco teetähised

1914
- Enköpings Mekaniska Verkstadi nimeks saab B A Hjorth & Co.

1922
- Ettevõte omandab Rootsis Lidköpingi ettevõtte Lidköpings Sågbladsfabrik (tänapäeval Bahco Metal Saws) ja uueks nimeks saab AB Lidköpings Vikingsåger. 1914. aastal asutatud tehas toodab süsinikterasest ja kiirlõiketerasest käsirauasaelehti ja elektrilise rauasae lehti ning tänu firma omandamisele pakutakse nüüd lisaks senistele puusaagimise saelehtedele ka saelehti metalli saagimiseks.

1953
- Tuleme esimesena maailmas välja uuendusliku tootega, milleks on kõvasulamhammastega vibusaeleht.

1954
- B A Hjorth & Co. nimeks saab AB Bahco ja nüüd on tegemist ühisaktsiaseltsiga.

1959
- Ettevõte omandab firma E A Bergs Fabriks AB Rootsis Eskilstunas. 1892. aastal asutatud E A Berg, mis tootis tange, mutrilõikureid, nuge, kääre ja puidupeitleid, lisas tootevalikusse terve rea uusi tooteid, mida mehaanikatööstusele pakkuda.

1963
- Taas kord tuleme esimesena maailmas välja uue tootega: kõvasulamhammastega käsisaag.
- Mehaaniliste tööriistade tootmisüksus asutamine Argentiinas.

1969
- Toome turule bimetall rauasaelehe Sandflex® – epohhi loova uuenduse, tänu millele oleme tänapäeval konkurentsitult parimad metalli lõikamiseks mõeldud bimetalltoodete tootjad.

1973
- Ettevõte toob välja esimese peenlihvitud hammastega käsisae.

1974
- Ettevõte omandab Rootsis Eskilstunas 1856. aastal asutatud ettevõte F E Lindström AB, mis toodab täppisnäpitstange elektroonikatööstusele.

1975
- Ettevõte omandab Rootsis Eskilstunas ettevõtte C O Öberg (tänapäeval Bahco Files), mis toodab üldehitusviile ja teritusviile, sealhulgas kettsae teritamiseks. C O Öberg asutati 1850. aastal ja on seega Bahco grupi kõige pikema ajalooga ettevõte.

1982
- Esitleme maailma esimest ergonoomilist kruvikeerajat, millele järgneb suur valik ergonoomilisi tööriistu, mis kõik on välja töötatud tihedas koostöös professionaalsete kasutajatega ja tuginevad teaduslikult heakskiidetud alusele.

1985
- Ettevõte omandab 30% Prantsuse ettevõtte Devillé aktsiatest. Alates 1890. aastast on nad tootnud aiatööriistu pügamiseks ja kärpimiseks. Alates 1948. aastast on neid tooteid müüdud eksklusiivselt kaubamärgi „Fish & Hook“ all.

1986
- Kaubamärki „Fish & Hook“ kandev käsisaag tähistab 100. aastapäeva.

1988
- Ettevõte omandab Saksamaal Wuppertalis tööriistatootja Belzer-Dowidat. Robert Belzer asutas oma tööriistavabriku aastal 1884 ja oli esimene, kes 1925. aastal hakkas tootma kroom-vanaadium tööriistu. Tänapäeval kannavad need tooted Bahco kaubamärki.

1990
- Ettevõte omandab Soome viilitehase Viiala ja liidab selle Obergiga. Pärast asutamist 1901. aastal saavutas Viiala tugeva positsiooni eeskätt kettsae teritamise viilide ja muude teritusviilide tootjana.

1991
- Ettevõte omandab USA firma Milford Products Corporation, asukohaga Branfordis Connecticutis. Milford asutati aastal 1876 ja kuulub maailma juhtivate lintsaelehtede tootjate hulka. Bahco Bandsaws pakub laia valikut lintsaelehti tööstusele, tuginedes epohhiloovale Sandflex-kontseptsioonile, ning valikut karbiidist kattega eriti vastupidavaid saelehti.

1992
- Rootsis Eskilstuna keskuses allesjäänud viilitootmine viiakse üle Portugali, kus laiendatakse 1970. aastal rajatud tehast. Sellest saab Euroopa suurim ja moodsaim viilitehas.
- Bahco tellitav võti tähistab 100. aastapäeva.
- Pärast saja miljoni Rootsi krooni suurust investeeringut võetakse kasutusele uus jaotusstrateegia, mis tähendab paremat kättetoimetamist ja toodete saadavust.

1996
- Toome turule ja patenteerime Superior-käsisaed. See on uus ja revolutsiooniline saehambageomeetria Xt, mis võimaldab saagida kiiremini kui teiste käsisaagidega. Samuti vähendab nende saelehekate märkimisväärselt hõõrdumist.
- Kõik tootmis-, jaotus- ja müügiüksused omavad ISO 9000 sertifikaati.
- Esitletakse Bahco Ergo kontseptsiooni, mis kiidetakse Kanadas Montrealis toimuval PREMUS 96 konverentsil teaduslikult heaks kui moodus ennetada kutsehaigusi ja tööõnnetusi.

1998
- Enköpingi tehases valmib miljardes tellitav võti.

1999
- Snap-on Inc. asukohaga USAs Kenoshas Wisconsinis omandab Bahco Group AB. Snap-on on üks maailma suurimaid tööriistatootjaid, mille visioon asutamisel 1920. aastal oli samasugune kui Bahcol – töötada välja tööriistu, mis teevad töötegemise professionaalide jaoks hõlpsamaks, kiiremaks ja ohutumaks.

2000
- Lintsaelehtede tootmine viiakse üle Ühendkuningriiki Rotherhami, eesmärgiga rajada ultramodernne tootmisüksus.

2001
- Tuuakse turule järgmise põlvkonna Sandflex-rauasaeleht. Tänu mahukale uude lihvimistehnoloogiasse tehtud investeeringuprogrammile saab võimalikuks uus rauasaeleht, mis teistega võrreldes lõikab 20% kiiremini ja peab vastu 20% kauem.

2002
- Bahco Ergo programm, mis hõlmab nüüd üle 400 tööriista, saab Saksamaa Red Dot disainiauhinna, Hollandi tööstusdisaini auhinna (Erkenningen Goed Industrieel Ontwerp) ja Jaapani disainiauhinna.

2003
- Laienemine jätkub, kui rajatakse oma müügiesindused Türgis, Hiinas, Brasiilias ja Kreekas.

2004
- Peakontor kolib Sandvikenist Stockholmi lähedale Enköpingisse ja nii on kõik kesksed funktsioonid sinna koondunud.

2005
- Bahco AB ja Herramientas Eurotools S.A. liituvad ning asutatakse SNA Europe.
Peakontor asub Prantsusmaal Pariisis.

2007
- Bahco kaubamärk tähistab professionaalitööriistade tootmise 120. aastapäeva ja selle sündmuse puhul tuuakse turule spetsiaalne tooteseeria.